Alpaki z daleka, ale bliskie sercu
Choć dzisiaj beztrosko spacerują po łące w Świdnickim Folwarku na Górce, ich historia zaczęła się tysiące kilometrów stąd. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie przez setki lat żyły w wysokogórskich rejonach Andów. Miejscem ich naturalnego bytowania są wysoko położone tereny Peru, Boliwii i Chile. Żyją tam na wysokości od 3500 do nawet 5000 m n.p.m., gdzie nocą temperatura spada do -20°C, a w ciągu dnia potrafi osiągać +20°C. Te kontrasty klimatyczne nie robią na nich najmniejszego wrażenia – natura wyposażyła je w wyjątkowe przystosowanie.
Zaginione, ale nie zapomniane
Historia alpak nie zawsze była spokojna. Prawie 500 lat temu, w czasie hiszpańskiej konkwisty, niemal wszystkie zostały wytępione. Ich miejsce zajęły owce sprowadzone z Europy, a bezcenne runo poszło w zapomnienie. Przetrwały tylko dzięki lokalnym Indianom, którzy ukryli stada wysoko w górach. To ich wytrwałość sprawiła, że dziś możemy spotkać alpaki nie tylko w Peru, ale także w Polsce, gdzie stały się symbolem spokoju i kontaktu z naturą.
Bliskość to ich natura
Alpaki to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się w grupie, blisko innych osobników. To nie tylko ich potrzeba emocjonalna, ale też warunek ich dobrego samopoczucia. W samotności stają się niespokojne, a nawet osowiałe. Dlatego w Folwarku nigdy nie są same – mamy całe stado, które żyje ze sobą w harmonii.
Wełna, której nie da się zapomnieć
Choć głównym celem hodowli alpak jest ich luksusowe runo, w niektórych regionach Ameryki Południowej wykorzystuje się je również na mięso. My w Folwarku zdecydowaliśmy, że nasze alpaki będą dzielić się tylko swoim ciepłem i obecnością. Ich wełna jest miękka, lekka, a przy tym znacznie cieplejsza od owczej. To prawdziwy luksus natury, delikatny i jednocześnie praktyczny.
Ile waży alpaka?
Dorosła alpaka osiąga od 128 do 151 cm długości, mierzy w kłębie 80–100 cm i waży od 55 do 85 kilogramów. Choć wydają się filigranowe i kruche, to w rzeczywistości są bardzo dobrze zbudowane i zwinne. Ich ruchy są spokojne, pełne gracji, ale mają w sobie też siłę i wytrzymałość górskich zwierząt.
Folwark to ich dom
Od maja 2023 nasze dziewczyny są z nami. Dziewczyny, bo na początek zaprosiliśmy same samice. Przyjechały do nas jako młode, niespełna półroczne alpaki. Dziś są nieodłącznym elementem naszego życia, a ich obecność uspokaja nie tylko gości, ale i nas samych.
Kiedy patrzymy, jak spokojnie przechadzają się po łące, wiemy, że warto było poświęcić kilka lat na stworzenie im miejsca, które mogą nazwać domem. Na Folwarku nie tylko poznajecie alpaki. Tutaj można je poczuć, doświadczyć ich obecności i przez chwilę zobaczyć świat ich oczami.
Dlaczego warto dać się zatrzymać
W świecie pełnym hałasu, pośpiechu i cyfrowych bodźców, alpaki przypominają nam o czymś bardzo prostym, a zarazem głębokim. O sile ciszy. O wartości obecności. O tym, że nie trzeba nic mówić, by zbudować relację.
Każde spotkanie z nimi to zaproszenie do zatrzymania się. Do tego, by usiąść w trawie, zamknąć oczy i przez chwilę po prostu być. Tu i teraz. W rytmie oddechu, w towarzystwie istot, które niczego nie oczekują, ale potrafią dać bardzo wiele.
Dlatego je kochamy. Nie za to, co dają, ale za to, jakie są. Ciche, cierpliwe, czujne. I w tym właśnie cały ich urok.
Jeśli chcesz ich doświadczyć, nie tylko zobaczyć – zapraszamy do Folwarku. Możesz podejść, usiąść obok, może pogłaskać. Ale przede wszystkim – pobyć razem. Tak po prostu.
Co oferujemy? Zobacz tu: https://folwark-na-gorce.pl/2025/05/14/dzien-mamy-bez-dzieci-podaruj-jej-spokoj-nature-i-chwile-tylko-dla-siebie/